2-Chlorothiophenol
ALDRICH/247146 - 99%
Synonym: 2-Chlorobenzenethiol
CAS Number: 6320-03-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6H5ClS
Molecular Weight: 144.62
EC Number: 228-667-5
MDL Number: MFCD00004830
Linear Formula: ClC6H4SH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 205-206 °C/260 mmHg (lit.) |
| density | 1.275 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C6H5ClS/c7-5-3-1-2-4-6 |
| InChI key | PWOBDMNCYMQTCE-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Sc1ccccc1Cl |
| Application: | 2-Chlorothiophenol has been used in the synthesis of bis (2-chlorophenyl) analog of aromatic disulfide. |
| General description: | 2-Chlorothiophenol undergoes multi-component condensation reaction with chloroacetyl chloride and primary aliphatic amines via Smile rearrrangement. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 190.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 88 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 205-206 °C/260 mmHg (lit.) |
| Density | 1.275 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


