Calcium tungstate
ALDRICH/248665 - powder
Synonym: Calcium tungsten tetraoxide
CAS Number: 7790-75-2
Empirical Formula (Hill Notation): CaO4W
Molecular Weight: 287.92
EC Number: 232-219-4
MDL Number: MFCD00010913
Linear Formula: CaWO4
Product Type: Chemical
| density | 6.06 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/Ca.4O.W/q+2;;;2*-1; |
| InChI key | FDMFQOCGNBYKPY-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Ca++].[O-][W]([O-])(=O)= |
| Application: | CaWO4 can be used in the fabrication of a radio-sensitizer for cancer radiotherapy applications. It can also be used as a catalyst for the oxidation of organic substrates with hydrogen peroxide. |
| General description: | Calcium tungstate (CaWO4) is an optical material, which can be used as a laser host material for a variety of electronic applications. It has a scheelite structure with luminescence, and thermo-luminescence properties. |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 6.06 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352300 |

