2-Ethoxyphenol
ALDRICH/250910 - 98%
Synonym: Guaethol; Pyrocatechol monoethyl ether
CAS Number: 94-71-3
Empirical Formula (Hill Notation): C8H10O2
Molecular Weight: 138.16
EC Number: 202-358-5
MDL Number: MFCD00002187
Linear Formula: C2H5OC6H4OH
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 216-217 °C (lit.) |
| density | 1.09 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C8H10O2/c1-2-10-8-6-4- |
| InChI key | MOEFFSWKSMRFRQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 20-25 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOc1ccccc1O |
| Application: | 2-Ethoxyphenol has been used as carbon and energy supplement in the growth medium of red-pigmented coryneform bacterium, Rhodococcus rhodochrous strain 116. |
| General description: | 2-Ethoxyphenol is a smoke flavour compound and forms complexes with iron (III). |
| Packaging: | 5, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-37/38-41 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 195.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 91 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 216-217 °C (lit.) |
| mp | 20-25 °C (lit.) |
| Density | 1.09 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



