1,3-Bis(trifluoromethyl)benzene
ALDRICH/251186 - 99%
Synonym: α,α,α,α′,α′,α′-Hexafluoro-m-xylene
CAS Number: 402-31-3
Empirical Formula (Hill Notation): C8H4F6
Molecular Weight: 214.11
EC Number: 206-939-4
MDL Number: MFCD00000392
Linear Formula: C6H4(CF3)2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 116-116.3 °C (lit.) |
| density | 1.378 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C8H4F6/c9-7(10,11)5-2- |
| InChI key | SJBBXFLOLUTGCW-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | FC(F)(F)c1cccc(c1)C(F)(F) |
| Application: |
|
| General description: | Lithiation reaction of 1,3-bis(trifluoromethyl)benzene has been investigated. 1,3-Bis(trifluoromethyl)benzene undergoes regioselective metalation and subsequent carboxylation at position 2 to give 2,6-bis(trifluoromethyl)benzoic acid. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 - H335 - H411 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P273 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 78.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 26 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 116-116.3 °C (lit.) |
| Density | 1.378 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




