2,4-Dichloro-1-naphthol
ALDRICH/251976 - 95%
Synonym: 2,4-Dichloro-α-naphthol; 2,4-
CAS Number: 2050-76-2
Empirical Formula (Hill Notation): C10H6Cl2O
Molecular Weight: 213.06
EC Number: 218-103-6
MDL Number: MFCD00003931
Linear Formula: Cl2C10H5OH
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C10H6Cl2O/c11-8-5-9(12 |
| InChI key | HVLJEMXDXOTWLV-UHFFFAOYSA |
| mp | 104-107 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Oc1c(Cl)cc(Cl)c2ccccc12 |
| solubility | pyridine: soluble 5%, clear, colorless to dark yellow |
| vapor density | 7.3 (vs air) |
| Application: | 2,4-Dichloro-1-naphthol has been used in: • spectrophotometric determination of arginine with previous modifications of the Sakaguchi reaction • guanidinoacetate and guanidinosuccinate assay of urine, an indicator of kidney dysfunction |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 104-107 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


