2-Amino-4,5-dimethoxybenzoic acid
ALDRICH/252042 - 98%
Synonym: 4,5-
CAS Number: 5653-40-7
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11NO4
Molecular Weight: 197.19
EC Number: 227-095-3
MDL Number: MFCD00011671
Linear Formula: H2NC6H2(OCH3)2CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H11NO4/c1-13-7-3-5(9 |
| InChI key | HJVAVGOPTDJYOJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 169-173 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | COc1cc(N)c(cc1OC)C(O)=O |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 169-173 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |


