Hexyl chloroformate
ALDRICH/252778 - 97%
Synonym: Chloroformic acid n-hexyl ester; Hexyl carbonochloridate; Hexyl chlorocarbonate; Hexyloxycarbonyl chloride; n-Hexyl chloroformate
CAS Number: 6092-54-2
Empirical Formula (Hill Notation): C7H13ClO2
Molecular Weight: 164.63
EC Number: 228-036-4
MDL Number: MFCD00000651
Linear Formula: ClCO2(CH2)5CH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 60-61 °C/7 mmHg (lit.) |
| density | 1.007 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C7H13ClO2/c1-2-3-4-5-6 |
| InChI key | KIWBRXCOTCXSSZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCOC(Cl)=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| vapor pressure | 0.06 psi ( 20 °C) |
| Application: | Hexyl chloroformate has been used as derivatization reagent in: • determination of sarcosine and N-ethylglycine in urine and urinary sediments by solid-phase micro extraction and fast GC-MS analysis • determination of benzoylecgonine in urine by GC-quadrupole ion trap mass spectrometry |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H314 |
| Precautionary statements | P261 - P270 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23/24/25-34 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3277 8(6.1) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 143.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 62 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 60-61 °C/7 mmHg (lit.) |
| Density | 1.007 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



