Dichlorobis(triphenylphosphine)cobalt(II)
ALDRICH/262676 - 98%
Synonym: Bis(triphenylphosphine)
CAS Number: 14126-40-0
Empirical Formula (Hill Notation): C36H30Cl2CoP2
Molecular Weight: 654.41
MDL Number: MFCD00010010
Linear Formula: [(C6H5)3P]2CoCl2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| InChI | 1S/2C18H15P.2ClH.Co/c2*1- |
| InChI key | OPRPFIIIFJLFCE-UHFFFAOYSA |
| mp | 236 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: cobalt |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | Cl[Co]Cl.c1ccc(cc1)P(c2cc |
| Application: | • Catalyst in three-component coupling reactions • Catalyst for Epoxidation reactions • Catalyst in Hydrovinylation of Styrene • Catalyst in cross-coupling reactions • Catalyst for dimerization reactions • Catalyst in oxidation reactions |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 236 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12161600 |

