Tricosane
ALDRICH/263850 - 99%
Synonym: n-Tricosane
CAS Number: 638-67-5
Empirical Formula (Hill Notation): C23H48
Molecular Weight: 324.63
MDL Number: MFCD00009350
Linear Formula: CH3(CH2)21CH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 199-200 °C/3 mmHg (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C23H48/c1-3-5-7-9-11-1 |
| InChI key | FIGVVZUWCLSUEI-UHFFFAOYSA |
| mp | 46-47 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCC |
| Application: | Tricosane is an aliphatic alkyl chain that can be used: • As a phase change material for electronic cooling applications. • To prepare ticosane functionalized single-walled carbon nanotube (SWCNT) biosensors for the detection of volatile organic molecules in human breath. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 199-200 °C/3 mmHg (lit.) |
| mp | 46-47 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

