Copper
ALDRICH/266086 - powder, <425 μm, 99.5% trace metals basis
Synonym: Cu
CAS Number: 7440-50-8
Empirical Formula (Hill Notation): Cu
Molecular Weight: 63.55
EC Number: 231-159-6
MDL Number: MFCD00010965
Linear Formula: Cu
Product Type: Chemical
| assay | 99.5% trace metals basis |
| bp | 2567 °C (lit.) |
| density | 8.94 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/Cu |
| InChI key | RYGMFSIKBFXOCR-UHFFFAOYSA |
| mp | 1083.4 °C (lit.) |
| particle size | <425 μm |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: copper |
| reagent type: catalyst | |
| resistivity | 1.673 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Cu] |
| Application: | Catalyst for the cyclization and coupling reactions; e.g. Ullmann coupling reactions, preparation of cyclopropanes, decomposition of diazoketones or diazoesters, insertion to C-O bonds, [3 + 2] cycloaddition of terminal alkynes and azides, hydrogenation. |
| Packaging: | 2 kg in glass bottle |
| Packaging: | 25, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 - H410 |
| Precautionary statements | P210 - P240 - P241 - P273 - P280 - P370 + P378 |
| Hazard Codes | F,N |
| Risk Statements | 11-50/53 |
| Safety Statements | 16-60-61 |
| RIDADR | UN3089 - class 4.1 - PG 2 - EHS - Metal powders, flammable, n.o. |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.5% trace metals basis |
| bp | 2567 °C (lit.) |
| mp | 1083.4 °C (lit.) |
| Density | 8.94 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141711 |



