Benzoylacetonitrile
ALDRICH/272728 - 99%
Synonym: β-Oxohydrocinnamonitrile
CAS Number: 614-16-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H7NO
Molecular Weight: 145.16
EC Number: 210-369-1
MDL Number: MFCD00001942
Linear Formula: C6H5COCH2CN
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 160 °C/10 mmHg (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C9H7NO/c10-7-6-9(11)8- |
| InChI key | ZJRCIQAMTAINCB-UHFFFAOYSA |
| mp | 82-83 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=C(CC#N)c1ccccc1 |
| Application: | Benzoylacetonitrile was used in the synthesis of substituted naphtho[1,8-bc]pyrans. It was also used as building block in the preparation of 4H-pyrans, 2-pyridones, furans and carbocyclics. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 160 °C/10 mmHg (lit.) |
| mp | 82-83 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


