2-Chlorobenzoxazole
ALDRICH/274089 - 99%
CAS Number: 615-18-9
Empirical Formula (Hill Notation): C7H4ClNO
Molecular Weight: 153.57
EC Number: 210-414-5
MDL Number: MFCD00005766
Linear Formula: C7H4ClNO
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 201-202 °C (lit.) |
| density | 1.345 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C7H4ClNO/c8-7-9-5-3-1- |
| InChI key | BBVQDWDBTWSGHQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 7 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Clc1nc2ccccc2o1 |
| Application: | 2-Chlorobenzoxazole was used in the synthesis of 2-(2-naphthylamino)benzox |
| Packaging: | 1, 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 185.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 85 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 201-202 °C (lit.) |
| mp | 7 °C (lit.) |
| Density | 1.345 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


