4-Nitrophthalic acid
ALDRICH/274755 - 92%
CAS Number: 610-27-5
Empirical Formula (Hill Notation): C8H5NO6
Molecular Weight: 211.13
EC Number: 210-215-3
MDL Number: MFCD00007252
Linear Formula: O2NC6H3(CO2H)2
Product Type: Chemical
| assay | 92% |
| functional group | carboxylic acid |
| nitro | |
| impurities | 5-8% 3-nitrophthalic acid |
| InChI | 1S/C8H5NO6/c10-7(11)5-2-1 |
| InChI key | SLBQXWXKPNIVSQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 159-161 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1ccc(cc1C(O)=O)[N+ |
| Application: | 4-Nitrophthalic acid was used in the preparation of a 2D homochiral inorganic-organic framework {[Mn(4-nitrophthalate)(4, |
| General description: | The tissue-specific activity of 4-nitrophthalic acid was studied. |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 92% |
| mp | 159-161 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


