Iodopentoxide
ALDRICH/278890 - ≥98%
Synonym: Diiodine pentoxide; Iodic anhydride
CAS Number: 12029-98-0
Empirical Formula (Hill Notation): I2O5
Molecular Weight: 333.81
EC Number: 234-740-2
MDL Number: MFCD00011356
Linear Formula: I2O5
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| density | 5.08 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/I2O5/c3-1(4)7-2(5)6 |
| InChI key | BIZCJSDBWZTASZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=I(=O)OI(=O)=O |
| Application: | I2O5 can be used as a metal free catalyst for the difunctionalization of indoles with thiophenols. It can be for the dibromination and bromohydroxylation of olefins. Passivated iodopentoxide can be used as an iodine-richoxidizer in nanoenergetic formulations. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS03,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H272 - H314 |
| Precautionary statements | P210 - P220 - P260 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 + P310 - P370 + P378 |
| Hazard Codes | O,C |
| Risk Statements | 8-34 |
| Safety Statements | 17-26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3085 8(5.1) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% |
| Density | 5.08 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352303 |



