4-(Methylthio)benzonitrile
ALDRICH/279684 - 98%
CAS Number: 21382-98-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7NS
Molecular Weight: 149.21
MDL Number: MFCD00010381
Linear Formula: CH3SC6H4CN
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 272 °C (lit.) |
| form | solid |
| functional group | nitrile |
| thioether | |
| InChI | 1S/C8H7NS/c1-10-8-4-2-7(6 |
| InChI key | RPVGEEHGKIFQFO-UHFFFAOYSA |
| mp | 61-63 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CSc1ccc(cc1)C#N |
| Application: | 4-(Methylthio)benzonitril |
| General description: | Surface-enhanced Raman scattering of 4-(methylthio)benzonitril |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| bp | 272 °C (lit.) |
| mp | 61-63 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


