(S)-(+)-2-Phenylbutyric acid
ALDRICH/279889 - 99%
CAS Number: 4286-15-1
Empirical Formula (Hill Notation): C10H12O2
Molecular Weight: 164.20
MDL Number: MFCD00063164
Linear Formula: C2H5CH(C6H5)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 98-100 °C/0.3 mmHg (lit.) |
| density | 1.055 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | carboxylic acid |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C10H12O2/c1-2-9(10(11) |
| InChI key | OFJWFSNDPCAWDK-VIFPVBQESA |
| optical activity | [α]19/D +92°, c = 0.9 in toluene |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC[C@H](C(O)=O)c1ccccc1 |
| Application: | Chiral building block. Resolving agent |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| Safety Statements | 23-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 98-100 °C/0.3 mmHg (lit.) |
| Density | 1.055 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352002 |


