5-Methyl-1,3-cyclohexanedione
ALDRICH/279951 - 98%
CAS Number: 4341-24-6
Empirical Formula (Hill Notation): C7H10O2
Molecular Weight: 126.15
MDL Number: MFCD00010379
Linear Formula: CH3C6H7(=O)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | ketone |
| InChI | 1S/C7H10O2/c1-5-2-6(8)4-7 |
| InChI key | DMIIMPQQPXUKOO-UHFFFAOYSA |
| mp | 126-130 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC1CC(=O)CC(=O)C1 |
| Application: | 5-Methyl-1,3-cyclohexaned • racemic (±)-fawcettimine • 3,6-dimethyl-2-phenylsu |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 126-130 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


