Propionic acid-1-13C
ALDRICH/282448 - 99 atom % 13C
Synonym: Propanoic acid-1-13C
CAS Number: 6212-69-7
Empirical Formula (Hill Notation): 13CC2H6O2
Molecular Weight: 75.07
MDL Number: MFCD00002757
Linear Formula: CH3CH213CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% (CP) |
| bp | 141 °C (lit.) |
| density | 0.993 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/C3H6O2/c1-2-3(4)5/h2H2 |
| InChI key | XBDQKXXYIPTUBI-LBPDFUHNSA |
| isotopic purity | 99 atom % 13C |
| mass shift | M+1 |
| mp | -24--23 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC[13C](O)=O |
| technique(s) | mass spectrometry (MS): suitable |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H314 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Risk Statements | 10 |
| RIDADR | UN3463 - class 3 - Propionic acid |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 129.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 54 °C - closed cup |
| Purity | 99% (CP) |
| bp | 141 °C (lit.) |
| mp | -24--23 °C (lit.) |
| Density | 0.993 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352106 |



