Methyl 6-methylpyridine-3-carboxylate
ALDRICH/284777 - 97%
Synonym: Methyl 6-methylnicotinate
CAS Number: 5470-70-2
Empirical Formula (Hill Notation): C8H9NO2
Molecular Weight: 151.16
MDL Number: MFCD00006340
Linear Formula: C8H9NO2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 160 °C/106 mmHg (lit.) |
| form | solid |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C8H9NO2/c1-6-3-4-7(5-9 |
| InChI key | VYPPZXZHYDSBSJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 34-37 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)c1ccc(C)nc1 |
| Application: | Methyl 6-methylpyridine-3-carbox |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 217.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 103 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 160 °C/106 mmHg (lit.) |
| mp | 34-37 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


