trans-1,2-Bis(diphenylphosphino)ethylene
ALDRICH/287970 - 97%
Synonym: (E)
CAS Number: 983-81-3
Empirical Formula (Hill Notation): C26H22P2
Molecular Weight: 396.40
EC Number: 213-570-2
MDL Number: MFCD00063219
Linear Formula: (C6H5)2PCH=CHP(C6H5)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | phosphine |
| InChI | 1S/C26H22P2/c1-5-13-23(14 |
| InChI key | NCKJIJSEWKIXAT-QURGRASLSA |
| mp | 126-130 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Buchwald-Hartwig Cross Coupling Reaction |
| reaction type: Heck Reaction | |
| reaction type: Hiyama Coupling | |
| reaction type: Negishi Coupling | |
| reaction type: Sonogashira Coupling | |
| reaction type: Stille Coupling | |
| reaction type: Suzuki-Miyaura Coupling | |
| reagent type: ligand | |
| SMILES string | c1ccc(cc1)P(C=CP(c2cccc |
| Application: | Catalyst for: • Coupling of primary and secondary alkyl halides with aryl grignard reagents • Homogeneous hydrogenation of Carbon Dioxide mediated by Ruthenium Reactant for: • Preparation of cyclopalladated derivatives of benzylidene • Preparation of cyclopalladated complexes containing tridentate thiosemicarbazone ligands as antimalarial agents • Catalytic asymetric intramolecular hydroamination of alkynylamines |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | UN 3464 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 126-130 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352002 |

