Dimethyltin dichloride
ALDRICH/288012 - 97%
Synonym: Dichlorodimethylstannane; Dichlorodimethyltin
CAS Number: 753-73-1
Empirical Formula (Hill Notation): C2H6Cl2Sn
Molecular Weight: 219.69
EC Number: 212-039-2
MDL Number: MFCD00000517
Linear Formula: (CH3)2SnCl2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/2CH3.2ClH.Sn/h2*1H3;2* |
| InChI key | PKKGKUDPKRTKLJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 101-106 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | C[Sn](C)(Cl)Cl |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 - H314 - H330 - H361d - H372 - H412 |
| Precautionary statements | P260 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23/24/25-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN2928 - class 6.1 - PG 2 - EHS- -acidic - Toxic solids, corrosi |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 97% |
| mp | 101-106 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |




