1-Bromo-3,4-(methylenedioxy)benzene
ALDRICH/288314 - 97%
Synonym: 4-
CAS Number: 2635-13-4
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5BrO2
Molecular Weight: 201.02
EC Number: 220-123-5
MDL Number: MFCD00005821
Linear Formula: C7H5BrO2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 85-86 °C/1 mmHg (lit.) |
| density | 1.669 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C7H5BrO2/c8-5-1-2-6-7( |
| InChI key | FBOYMIDCHINJKC-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Brc1ccc2OCOc2c1 |
| General description: | The coupling of 1-bromo-3,4-(methylenedio |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 85-86 °C/1 mmHg (lit.) |
| Density | 1.669 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


