3-Amino-4-hydroxybenzoic acid
ALDRICH/289647 - 97%
Synonym: 4-
CAS Number: 1571-72-8
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7NO3
Molecular Weight: 153.14
EC Number: 216-390-2
MDL Number: MFCD00007697
Linear Formula: H2NC6H3(OH)CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C7H7NO3/c8-5-3-4(7(10) |
| InChI key | MRBKRZAPGUCWOS-UHFFFAOYSA |
| mp | 208 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | Nc1cc(ccc1O)C(O)=O |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 208 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |


