Methylphosphonic acid
ALDRICH/289868 - 98%
Synonym: MPA
CAS Number: 993-13-5
Empirical Formula (Hill Notation): CH5O3P
Molecular Weight: 96.02
EC Number: 213-607-2
MDL Number: MFCD00002137
Linear Formula: CH3P(O)(OH)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| InChI | 1S/CH5O3P/c1-5(2,3)4/h1H3 |
| InChI key | YACKEPLHDIMKIO-UHFFFAOYSA |
| mp | 105-107 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CP(O)(O)=O |
| General description: | The vibrational spectra of aqueous solutions of methylphosphonic acid and its anions were studied. The supercritical water co-oxidation elementary reaction rate mechanism for methylphosphonic acid was also studied. |
| Packaging: | 1, 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 22-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 105-107 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


