2,5-Difluorophenylacetic acid
ALDRICH/290424 - 95%
CAS Number: 85068-27-5
Empirical Formula (Hill Notation): C8H6F2O2
Molecular Weight: 172.13
EC Number: 285-288-8
MDL Number: MFCD00010000
Linear Formula: F2C6H3CH2CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| functional group | carboxylic acid |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C8H6F2O2/c9-6-1-2-7(10 |
| InChI key | FKCRTRYQHZHXES-UHFFFAOYSA |
| mp | 126-128 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)Cc1cc(F)ccc1F |
| Application: | 2,5-Difluorophenylacetic acid has been used in the synthesis of 2,2-dimethyl-4-(2,5-diflu |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 126-128 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


