Diallyl maleate
ALDRICH/291226 - technical grade, 93%
Synonym: Maleic Acid Diallyl Ester
CAS Number: 999-21-3
Empirical Formula (Hill Notation): C10H12O4
Molecular Weight: 196.20
EC Number: 213-658-0
MDL Number: MFCD00010763
Linear Formula: CH2=CHCH2OCOCH=CHCOOCH2CH=CH2
Product Type: Chemical
| assay | 93% |
| bp | 106-116 °C/4 mmHg |
| density | 1.074 g/mL at 20 °C (lit.) |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C10H12O4/c1-3-7-13-9(1 |
| InChI key | ZPOLOEWJWXZUSP-WAYWQWQTSA |
| mp | −47 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C=CCOC(=O)C=C/C(=O)OCC=C |
| storage temp. | 2-8°C |
| vapor density | 6.6 (vs air) |
| vapor pressure | 4 mmHg ( 25 °C) |
| Application: | • Synthesis and Characterization of Allyl Terpene Maleate Monomer: This study presents a new synthesis route for allyl terpene maleate, differentiating its chemical structure from the typical terpene maleate, which can impact the production of fragrances and flavor industry (Hummel et al., 2019 ![]() • Platinum-Catalyzed Hydrosilylation in Polymer Chemistry: The inhibitory properties of diallyl maleate in platinum-catalyzed reactions are explored, providing insights into the control of curing processes in polymer manufacturing (Lukin et al., 2020 ![]() • Polyacrylate Decorating Poly (ethylene terephthalate) Film Surface: A new methyl methacrylate-methyl acrylate-diallyl maleate-maleic acid copolymer was synthesized to enhance the oxygen barrier properties of PET films, which is crucial for packaging applications (Zhong et al., 2021 ![]() • Preparation and Characterization of DMAA-DAM Gel/Hydrogel: The study focuses on the preparation of a non-aqueous gel using N,N-Dimethyl acrylamide and Diallyl Maleate, aimed at targeted drug release in specific regions of the intestine (Bhuyan et al., 2023 ![]() |
| Packaging: | 250 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H312 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21-22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | UN 2810 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 249.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 121 °C - closed cup |
| Purity | 93% |
| bp | 106-116 °C/4 mmHg |
| mp | −47 °C (lit.) |
| Density | 1.074 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |


