Phenyl β-D-glucopyranoside
ALDRICH/292710 - ≥95.0%
Synonym: Phenyl beta-D-glucoside
CAS Number: 1464-44-4
Empirical Formula (Hill Notation): C12H16O6
Molecular Weight: 256.25
EC Number: 215-978-6
MDL Number: MFCD00064089
Linear Formula: C12H16O6
Product Type: Chemical
| assay | ≥95.0% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C12H16O6/c13-6-8-9(14) |
| InChI key | NEZJDVYDSZTRFS-RMPHRYRLSA |
| mp | 176-178 °C (lit.) |
| optical activity | [α]25/D −70°, c = 1 in H2O |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC[C@H]1O[C@@H](Oc2ccccc2 |
| Application: | Phenyl β- • As a starting material for the synthesis of various derivatives of β- • As a model for glycosides in the gas phase for their spectroscopic investigation. • As an internal standard in GC and GC-MS quantitative analyses. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95.0% |
| mp | 176-178 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352201 |

