Ammonium carbamate
ALDRICH/292834 - 99%
Synonym: Carbamic acid ammonium salt
CAS Number: 1111-78-0
Empirical Formula (Hill Notation): CH6N2O2
Molecular Weight: 78.07
EC Number: 214-185-2
MDL Number: MFCD00013010
Linear Formula: H2NCO2NH4
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| expl. lim. | 2 % |
| form | powder or chunks |
| InChI | 1S/CH3NO2.H3N/c2-1(3)4;/h |
| InChI key | BVCZEBOGSOYJJT-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H]N([H])[H].NC(O)=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| vapor pressure | 100 mmHg ( 26.7 °C) |
| Application: |
|
| Packaging: | 25, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H315 - H318 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-38-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352302 |



