Adipamide
ALDRICH/292893 - 95%
CAS Number: 628-94-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12N2O2
Molecular Weight: 144.17
EC Number: 211-062-5
MDL Number: MFCD00008045
Linear Formula: H2NCO(CH2)4CONH2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| functional group | amide |
| InChI | 1S/C6H12N2O2/c7-5(9)3-1-2 |
| InChI key | GVNWZKBFMFUVNX-UHFFFAOYSA |
| mp | 226-229 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NC(=O)CCCCC(N)=O |
| solubility | formic acid: soluble 50 mg/mL, clear, colorless to faintly yellow |
| Application: | Adipamide has been used in the preparation of bisimidates. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 226-229 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

