Butyl benzoate
ALDRICH/293296 - 99%
Synonym: Benzoic acid n-butyl ester; n-Butyl benzoate
CAS Number: 136-60-7
Empirical Formula (Hill Notation): C11H14O2
Molecular Weight: 178.23
EC Number: 205-252-7
MDL Number: MFCD00009439
Linear Formula: C6H5COOCH2CH2CH2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 249 °C (lit.) |
| density | 1.01 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | ester |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C11H14O2/c1-2-3-9-13-1 |
| InChI key | XSIFPSYPOVKYCO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCOC(=O)c1ccccc1 |
| Application: | Butyl benzoate has been used as: • preservative in commercial cosmetic lotions • as involatile solvent, for sampling of isocyanates with silica gel solid phase extraction |
| Packaging: | 1 kg in glass bottle |
| Packaging: | 250 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 222.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 106 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 249 °C (lit.) |
| Density | 1.01 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


