4-Chloro-3-sulfamoylbenzoic acid
ALDRICH/293598 - 98%
Synonym: 3-
CAS Number: 1205-30-7
Empirical Formula (Hill Notation): C7H6ClNO4S
Molecular Weight: 235.64
EC Number: 214-882-1
MDL Number: MFCD00012375
Linear Formula: ClC6H3(SO2NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | carboxylic acid |
| chloro | |
| InChI | 1S/C7H6ClNO4S/c8-5-2-1-4( |
| InChI key | FHQAWINGVCDTTG-UHFFFAOYSA |
| mp | 256-258 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NS(=O)(=O)c1cc(ccc1Cl)C(O |
| General description: | 4-Chloro-3-sulfamoylbenzo |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 98% |
| mp | 256-258 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


