Octadecyl sulfate sodium salt
ALDRICH/293946 - technical grade, 93%
CAS Number: 1120-04-3
Empirical Formula (Hill Notation): C18H37NaO4S
Molecular Weight: 372.54
EC Number: 214-295-0
MDL Number: MFCD00007469
Linear Formula: CH3(CH2)17OSO3Na
Product Type: Chemical
| assay | 93% |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C18H38O4S.Na/c1-2-3-4- |
| InChI key | NWZBFJYXRGSRGD-UHFFFAOYSA |
| mp | 211-213 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Na+].CCCCCCCCCCCCCCCCCCO |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 93% |
| mp | 211-213 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


