cis-2,3-Epoxybutane
ALDRICH/294047 - 97%
Synonym: cis-β-Butylene oxide; cis-2,3-Dimethyloxirane; cis-2-Butene oxide
CAS Number: 1758-33-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4H8O
Molecular Weight: 72.11
MDL Number: MFCD00005128
Linear Formula: C4H8O
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 60-61 °C (lit.) |
| density | 0.826 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C4H8O/c1-3-4(2)5-3/h3- |
| InChI key | PQXKWPLDPFFDJP-ZXZARUISSA |
| mp | −84-−83 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[C@@H]1O[C@@H]1C |
| Packaging: | 1 g in ampule |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26 |
| RIDADR | UN 3271 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 97% |
| bp | 60-61 °C (lit.) |
| mp | −84-−83 °C (lit.) |
| Density | 0.826 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |



