Dimethyl(methylthio)sulfonium tetrafluoroborate
ALDRICH/294063 - 97%
Synonym: DMTSF
CAS Number: 5799-67-7
Empirical Formula (Hill Notation): C3H9BF4S2
Molecular Weight: 196.04
MDL Number: MFCD00011806
Linear Formula: CH3SS(CH3)2BF4
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C3H9S2.BF4/c1-4-5(2)3; |
| InChI key | LUOOXKXNWLQGLY-UHFFFAOYSA |
| mp | 89-92 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CS[S+](C)C.F[B-](F)(F)F |
| storage temp. | −20°C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 1759 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 89-92 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352202 |


