Potassium nonafluoro-1-butanesulfonate
ALDRICH/294209 - 98%
Synonym: Nonafluoro-
CAS Number: 29420-49-3
Empirical Formula (Hill Notation): C4F9KO3S
Molecular Weight: 338.19
EC Number: 249-616-3
MDL Number: MFCD00007515
Linear Formula: CF3(CF2)3SO3K
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | fluoro |
| sulfonic acid | |
| InChI | 1S/C4HF9O3S.K/c5-1(6,3(9, |
| InChI key | LVTHXRLARFLXNR-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [K+].[O-]S(=O)(=O)C(F)(F) |
| solubility | water: soluble 100 mg/mL, clear, colorless |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H318 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | >300 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


