DL-Homophenylalanine
ALDRICH/294357 - 98%
Synonym: (±)
CAS Number: 1012-05-1
Empirical Formula (Hill Notation): C10H13NO2
Molecular Weight: 179.22
MDL Number: MFCD00063092
Linear Formula: C6H5(CH2CH2)CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C10H13NO2/c11-9(10(12) |
| InChI key | JTTHKOPSMAVJFE-UHFFFAOYSA |
| mp | 282 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | NC(CCc1ccccc1)C(O)=O |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 282 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

