4-Nitrobenzenediazonium tetrafluoroborate
ALDRICH/294438 - 97%
Synonym: Azoic Diazo No. 37; Fast Red GG salt
CAS Number: 456-27-9
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4BF4N3O2
Molecular Weight: 236.92
EC Number: 207-261-1
MDL Number: MFCD00012005
Linear Formula: C6H4N3O2 · BF4
Product Type: Chemical
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| assay | 97% |
| color | light brown |
| composition | Carbon 29.3-31.5%,Nitrogen 17.1-18.4% |
| density | 1.66 g/cm3 at 25 °C |
| form | powder |
| InChI | 1S/C6H4N3O2.BF4/c7-8-5-1- |
| InChI key | AFULQCYCQAHYIP-UHFFFAOYSA |
| mp | 144-148 °C (dec.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | F[B-](F)(F)F.[O-][N+](=O) |
| solubility | acetonitrile: 50 mg/mL |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | titration: suitable |
| Application: | 4-Nitrobenzenediazonium tetrafluoroborate has been used in ellipsometry. It has also been used for surface modification of carbon nanotubes (CNTs). |
| General description: | 4-Nitrobenzenediazonium tetrafluoroborate, also known as Fast Red GG is a Diazonium salt/diazo dye. It is commonly used for the histochemical detection of bilirubin and indolamines. |
| Packaging: | 10, 25 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 20/21/22-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 144-148 °C (dec.) |
| Density | 1.66 g/cm3 at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12171500 |



