2-(2-Thiazolylazo)-p-cresol
ALDRICH/294543 - 97%
CAS Number: 1823-44-5
Empirical Formula (Hill Notation): C10H9N3OS
Molecular Weight: 219.26
MDL Number: MFCD00005323
Linear Formula: C10H9N3OS
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C10H9N3OS/c1-7-2-3-9(1 |
| InChI key | MZRKINSTWYZJLV-OUKQBFOZSA |
| mp | 130-132 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1ccc(O)c(c1)N=Nc2nccs |
| solubility | soluble 50 mg/mL, clear, red to red-brown (ethanol:CHCl3 (1:1)) |
| Application: | 2-(2-Thiazolylazo)-p-cresol is a heterocyclic azo-dye2, has been used: • as iron binding ligand during determination of iron speciation in seawater by cathodic stripping voltammetry • in spectrophotometric determination of vanadium, titanium, lead, indium and nickel • as as a spectrophotometric reagent in the determination of uranium in mine drainage water samples |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 130-132 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


