(S)-4-Benzyl-2-oxazolidinone
ALDRICH/294640 - 99%
Synonym: (4S)
CAS Number: 90719-32-7
Empirical Formula (Hill Notation): C10H11NO2
Molecular Weight: 177.20
MDL Number: MFCD00064496
Linear Formula: C10H11NO2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | solid |
| functional group | phenyl |
| InChI | 1S/C10H11NO2/c12-10-11-9( |
| InChI key | OJOFMLDBXPDXLQ-VIFPVBQESA |
| mp | 86-88 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −63°, c = 1 in chloroform |
| optical purity | ee: 99% (HPLC) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O=C1N[C@H](CO1)Cc2ccccc2 |
| Application: | Chiral auxiliary for asymmetric alkylation. |
| Application: | Chiral auxiliary used recently in a synthesis of (S)-equol. Preparation and functionalization of chiral, stabilized ylides. |
| Application: | Used for asymmetric synthesis of (3R)- and (3S)-piperazic acid. |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H373 |
| Precautionary statements | P260 - P264 - P270 - P301 + P312 - P314 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 86-88 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |



