2-Methyl-2-pentenal
ALDRICH/294667 - 97%
CAS Number: 623-36-9
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O
Molecular Weight: 98.14
EC Number: 210-789-5
MDL Number: MFCD00006978
Linear Formula: C2H5CH=C(CH3)CHO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 137-138 °C/765 mmHg (lit.) |
| density | 0.86 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | aldehyde |
| InChI | 1S/C6H10O/c1-3-4-6(2)5-7/ |
| InChI key | IDEYZABHVQLHAF-GQCTYLIASA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [H]C(=O)C(C)=CCC |
| General description: | Hydrodeoxygenation and hydrogenation of 2-methyl-2-pentenal on supported platinum, palladium and copper catalysts has been reported. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H317 - H318 - H331 - H412 |
| Precautionary statements | P210 - P273 - P280 - P302 + P352 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-20-41-43 |
| Safety Statements | 24-26-27-37-39 |
| RIDADR | UN 1989C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 89.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 32 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 137-138 °C/765 mmHg (lit.) |
| Density | 0.86 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




