Aluminum chloride
ALDRICH/294713 - 99.99% trace metals basis
Synonym: Aluminum trichloride
CAS Number: 7446-70-0
Empirical Formula (Hill Notation): AlCl3
Molecular Weight: 133.34
EC Number: 231-208-1
MDL Number: MFCD00003422
Linear Formula: AlCl3
Product Type: Chemical
| assay | 99.99% trace metals basis |
| form | powder |
| impurities | ≤150.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/Al.3ClH/h;3*1H/q+3;;;/ |
| InChI key | VSCWAEJMTAWNJL-UHFFFAOYSA |
| mp | 190 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | core: aluminum |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | Cl[Al](Cl)Cl |
| vapor pressure | 1 mmHg ( 100 °C) |
| Application: | High strength steel has been coated electrochemically by Al in an acidic ionic liquid composed of 1-ethyl -3- methylimidazolium chloride and AlCl3. AlCl3 may be used to form Al-Cd alloy. Anhydrous alumunium chloride is a catalyst in organic chemistry especially for Friedel-Crafts reactions. It may also be used as a nucleation agent in the production of TiO2 pigment by the chloride process. |
| Features and Benefits: | The vapor-phase co-reductions with other metal halides by hydrogen results in finely divided intermetallics with applications as structural materials or compounds with useful thermoelectric, magnetic, and oxidation-resistance properties. Aluminum nitride can be synthesized from the elemnts with AlCl3 added to help facilitate crystallization. |
| General description: | Aluminum chloride may be manufactured by chlorination of liquid aluminum in ceramic lined reaction vessels at 600-700oC. |
| Packaging: | 5, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 34-48/20-48/25 |
| Safety Statements | 7/8-28-45 |
| RIDADR | UN 1726 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| mp | 190 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


