tert-Butyldimethylsilane
ALDRICH/294764 - 95%
CAS Number: 29681-57-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H16Si
Molecular Weight: 116.28
MDL Number: MFCD00010754
Linear Formula: (CH3)3CSiH(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 81-83 °C (lit.) |
| density | 0.701 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C6H16Si/c1-6(2,3)7(4)5 |
| InChI key | QCIWZIYBBNEPKB-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[SiH](C)C(C)(C)C |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26-36 |
| RIDADR | UN 1993BF 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 12.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -11 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 81-83 °C (lit.) |
| Density | 0.701 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |



