Ethylene
ALDRICH/295329 - ≥99.5%
Synonym: Ethene
CAS Number: 74-85-1
Empirical Formula (Hill Notation): C2H4
Molecular Weight: 28.05
EC Number: 200-815-3
MDL Number: MFCD00008604
Linear Formula: CH2=CH2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.5% |
| autoignition temp. | 842 °F |
| bp | −104 °C (lit.) |
| expl. lim. | 36 % |
| InChI | 1S/C2H4/c1-2/h1-2H2 |
| InChI key | VGGSQFUCUMXWEO-UHFFFAOYSA |
| mp | −169 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | C=C |
| vapor density | 0.97 (vs air) |
| vapor pressure | 35.04 atm ( 20 °C) |
| Application: | Ethylene is mainly used as a precursor to synthesize polyethylene, ethylbenzene and ethylene dichloride. It is also used in the preparation of single- layer graphene by thermal chemical vapor deposition. |
| General description: | Ethylene is an alkene used in Friedel-Crafts alkylation, cycloaddition, electrophilic addition, and vinylation reactions. |
| Legal Information: | Aldrich is a registered trademark of Sigma-Aldrich Co. LLC |
| Other Notes: | See Technical Information Bulletin AL-151 Gas Regulators: Selection, Installation, and Operation ![]() |
| Packaging: | 110 g in steel cylinder |
| Packaging: | Supplied in a carbon steel lecture bottle with a CGA180M/CGA110F needle valve installed. Compatible with the following: • Aldrich® lecture-bottle station systems • Aldrich® lecture-bottle gas regulators |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS04,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H220 - H280 - H336 |
| Precautionary statements | P210 - P410 + P403 |
| Hazard Codes | F+ |
| Risk Statements | 12-67 |
| Safety Statements | 9-16-33-46 |
| RIDADR | UN 1962 2.1 |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | -148.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -100 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.5% |
| bp | −104 °C (lit.) |
| mp | −169 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12142100 |




