N-Phenyl-bis(trifluoromethanesulfonimide)
ALDRICH/295973 - 99%
Synonym: 1,1,1-Trifluoro-N-phenyl-N-
CAS Number: 37595-74-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H5F6NO4S2
Molecular Weight: 357.25
MDL Number: MFCD00000404
Linear Formula: C6H5N(SO2CF3)2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | solid |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C8H5F6NO4S2/c9-7(10,11 |
| InChI key | DIOHEXPTUTVCNX-UHFFFAOYSA |
| mp | 100-102 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | FC(F)(F)S(=O)(=O)N(c1cccc |
| Application: | Acts as a transparent strong electron-withdrawing p-type dopant in carbon nanotubes Reactant for: Synthesis of amphoteric alpha-boryl aldehydes Enantioselective synthesis of core ring skeleton of leucosceptroids A-D Stereoselective synthesis of monoamine reuptake inhibitor NS9544 acetate Stereoselective sulfoxidation |
| Application: | Mild triflating reagent. |
| Application: | Used recently to convert a ketone to an enol triflate with KHMDS (324671) and thence an olefin with Pd(PPh3)4 (216666) and Bu3SnH (234788). |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 100-102 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352002 |


