Chloroborane methyl sulfide complex
ALDRICH/298441
Synonym: Boron monochloride methyl sulfide complex; Chloro(dimethyl sulfide)dihydroboron; Monochloroborane-
CAS Number: 63348-81-2
Empirical Formula (Hill Notation): C2H8BClS
Molecular Weight: 110.41
MDL Number: MFCD00013210
Linear Formula: (CH3)2S·BH2Cl
Product Type: Chemical
| density | 1.059 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | thioether |
| InChI | 1S/C2H8BClS/c1-5(2)3-4/h3 |
| InChI key | CUKLQTNDSCOWTI-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: reductant |
| SMILES string | C[S+](C)[BH2-]Cl |
| Application: | Reactant for: • Substitution reactions • Boronation reactions • Preparation of diborylamines • Preparation of unsymmetrical borafluorenes via low-temperature carbon-hydrogen activation reactions • Asymmetrical aldol reactions with a-chiral aldehydes • Addition reaction with α-pinene |
| Application: | Reagent for hydroboration and synthesis of chlorodialkylboranes. |
| Packaging: | 50 g in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 10-14-34 |
| Safety Statements | 16-26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2920 3(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 75.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 24 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| Density | 1.059 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352101 |



