Indoline-2-carboxylic acid
ALDRICH/302244 - 97%
CAS Number: 78348-24-0
Empirical Formula (Hill Notation): C9H9NO2
Molecular Weight: 163.17
EC Number: 278-899-6
MDL Number: MFCD00010635
Linear Formula: C9H9NO2
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C9H9NO2/c11-9(12)8-5-6 |
| InChI key | QNRXNRGSOJZINA-UHFFFAOYSA |
| mp | 168 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | OC(=O)C1Cc2ccccc2N1 |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 - H361 |
| Precautionary statements | P201 - P280 - P302 + P352 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 43-48/22-62 |
| Safety Statements | 22-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 168 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |



