Methylmagnesium bromide solution
ALDRICH/302430 - 1.0 M in dibutyl ether
Synonym: Bromomethylmagnesium
CAS Number: 75-16-1
Empirical Formula (Hill Notation): CH3BrMg
Molecular Weight: 119.24
MDL Number: MFCD00000041
Linear Formula: CH3MgBr
Product Type: Chemical
| concentration | 1.0 M in dibutyl ether |
| density | 0.856 g/mL at 25 °C |
| InChI | 1S/CH3.BrH.Mg/h1H3;1H;/q; |
| InChI key | AVFUHBJCUUTGCD-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Grignard Reaction |
| SMILES string | C[Mg]Br |
| Packaging: | 100, 800 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H260 - H314 - H335 - H412 |
| Precautionary statements | P210 - P231 + P232 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 10-14/15-34-37-52/53 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-43-45-61 |
| RIDADR | UN 3399A 4.3(3) / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 82.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 28 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| Density | 0.856 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352111 |




