4-Pentyn-1-ol
ALDRICH/302481 - 97%
Synonym: (3-
CAS Number: 5390-04-5
Empirical Formula (Hill Notation): C5H8O
Molecular Weight: 84.12
EC Number: 226-383-6
MDL Number: MFCD00002974
Linear Formula: HC≡CCH2CH2CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 154-155 °C (lit.) |
| density | 0.904 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C5H8O/c1-2-3-4-5-6/h1, |
| InChI key | CRWVOXFUXPYTRK-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OCCCC#C |
| Application: | 4-Pentyn-1-ol was used in preparation of 3-pent-4-ynyloxy phthalonitrile. It was also used as starting reagent in stereoselective total synthesis of antimicrobial marine metabolites, ieodomycin A and B. |
| General description: | Mechanism of (THF)W(CO)5-promoted endo- and exo-cycloisomerization of 4-pentyn-1-ol was studied. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 143.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 62 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 154-155 °C (lit.) |
| Density | 0.904 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

