Geranyl chloride
ALDRICH/302791 - 95%
Synonym: trans-
CAS Number: 5389-87-7
Empirical Formula (Hill Notation): C10H17Cl
Molecular Weight: 172.69
MDL Number: MFCD00000983
Linear Formula: (CH3)2C=CHCH2CH2C(CH3)=CHCH2Cl
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 102-104 °C/12 mmHg (lit.) |
| density | 0.931 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | alkyl halide |
| chloro | |
| InChI | 1S/C10H17Cl/c1-9(2)5-4-6- |
| InChI key | WLAUCMCTKPXDIY-JXMROGBWSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)=CCCC(C)=CCCl |
| Application: | Geranyl chloride was used as starting reagent in the synthesis of: • C25 compound moenocinol • 2-methyl-6-geranylpheno • manoalide and seco-manoalide analogs |
| General description: | Geranyl chloride undergoes palladium-catalyzed cross-coupling reaction with aryl and alkenylgold(I) phosphanes to afford the α-substitution product. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 194.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 90 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 102-104 °C/12 mmHg (lit.) |
| Density | 0.931 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


