Tri(propylene glycol) methyl ether, mixture of isomers
ALDRICH/302864 - 96%
Synonym: O-Methyltripropylene glycol; [2-
CAS Number: 25498-49-1
Empirical Formula (Hill Notation): C10H22O4
Molecular Weight: 206.28
EC Number: 247-045-4
MDL Number: MFCD00059142
Linear Formula: CH3(OC3H6)3OH
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 100 °C/2 mmHg (lit.) |
| density | 0.968 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C10H22O4/c1-8(5-11)14- |
| InChI key | GVZNXUAPPLHUOM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O(C(COC(COC)C)C)C(CO)C |
| Application: |
|
| General description: | Tri(propylene glycol) methyl ether is a promising oxygenating agent for diesel fuels. Bubble coalescence and post-rupture oscillation in tri(propylene glycol) methyl ether solutions using high-speed cinematography was studied. |
| Packaging: | 18 L in steel drum |
| Packaging: | 25 mL in glass bottle |
| Packaging: | 3 L in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 96% |
| bp | 100 °C/2 mmHg (lit.) |
| Density | 0.968 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

